تورياب
تایلند در یک نگاه

تایلند کشوری است پادشاهی در جنوب شرقی آسیا .کشور بودایی تایلند که قرن ها با نام سیام (Siam) شناخته می شد، شاهراه مذهب، فرهنگ و مهاجرت آسیای جنوب شرقی بوده است. تایلند کنونی در سال ۱۲۳۸ ایجاد شده و برخلاف کشورهای منطقه، هیچگاه مستعمره و تحت سلطه قدرت های اروپایی نبوده است. کلمه تای (Thai) به معنی آزادی است و تایلند یعنی سرزمین آزادی ها. در اوایل قرن ۱۴، تایلندی ها شهر کوچکی را در سوخوتای بنا کرده و در اواسط این قرن نیز آنجا را به پادشاهی مستقل تایلند تبدیل کردند که پیدایش زبان، فرهنگ و معماری این کشور هم متعلق به همین دوره است. مردم تایلند، علاوه بر تایلندی های بومی این کشور، از نژادهای مختلفی از جمله چینی، لائوسی، مالزیایی ، پارسی و هندی هستند.


بزرگترین گروه غیرتایلندی ها را چینی ها تشکیل می دهند که نقش قابل توجهی در تاریخ این کشور داشته اند. تایلند محل تلاقی دو فرهنگ بزرگ آسیا یعنی چین و هند است. در زندگی روزمره تایلندی ها، فرهنگ چینی ها اضافه شده در صورتی که فرهنگ تایی عمدتا بودایی و برهمایی است. هند نفوذ قوی در فرهنگ تایی دارد. فرهنگ تایی می تواند به سه جزء فرهنگ زبانی، فرهنگ سلطنتی و فرهنگ سنتی تقسیم شود.


زبان تایلندی یکی از قدیمی ترین زبان ها در شرق، زبان رسمی این کشور است و بیشتر مردم تایلند به این زبان صحبت می کنند و در این کشور گویش های قومی و منطقه ای بسیاری در نقاط مختلف این کشور وجود دارند.


تایلند در جنوب شرق آسیا، بین کشورهای هند و چین می باشد و از شمال به خلیج تایلند و از شرق به دریای آندامان منتهی می شود. تایلند با مالزی در جنوب، با میانمار (برمه) در شمال غربی، با لائوس در شمال شرقی و با کامبوج در جنوب شرقی هم مرز است. این کشور تنها راه ارتباط زمینی میان دو کشور مالزی و سنگاپور است و راه ارتباطی با سایر کشورهای آسیا نیز از طریق تایلند است. مساحت تایلند در حدود ۵۱۰ هزار کیلومتر مربع و طول سواحل آن بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر است. این کشور ۷۶ ایالت دارد و بانکوک که پایتخت آن است، تقریبا در مرکز آن و در کنار رودخانه چائوپرایا واقع شده است.


سفر به تایلند در هر زمانی خوشایند است، اما بهترین فصل از نظر کم بودن گرما و باران، بین ماه های نوامبر تا فوریه که فصل سرمای تایلند می باشد، است. دمای هوا در این فصل از روزها تا شب ها بین ۲۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد تغییر می کند و رطوبت هوا ۶۶ درصد است. پس از آن فصل گرما آغاز می شود که گرمترین ماه آن، ماه آوریل است.


واحد پول تایلند بات (Baht) است و اسکناس های تایلند از بیست تا هزار بات متغیر است و در روی تمامی آنها تصویری از پادشاه کنونی تایلند به همراه نمادهای دیگری همچون مهر سلطنتی وجود دارد.


یکی از دلایل توریست برای سفر به این کشور تنوع غذایی بالای آن است چرا که گردشگران تور لحظه آخری تایلند تمایل به تست انواع غذاهای جدید داشته و در تایلند تنوع غذای تایلندی بسیار زیاد و در کنار آن نیز انواع غذاهای هندی، اردنی، ایرانی، اروپایی، چینی و بسیاری از کشورهای دیگر، قابل شهود است. در تایلند اهل هر کجایی که باشید می توانید با جستجوی خیلی کوتاه غذای مورد علاقه خود را یافته و میل فرمائید.


در تایلند هر نوع میوه ایی را که مایل باشید، می توانید یافت کنید. با مراجعه به یک فروشگاه تنوع محصولات کشاورزی و میوه ها به وفور یافت می شود. برخی از این میوه ها عبارتند از موز، نارگیل، خربزه، انگور، نارنگی، هندوانه، لانگن، لیچی، منگوستن، آناناس، گریب فروت، رمبوتان، سیب سرخ و …


حمل و نقل عمومی در تایلند در انواع مختلف تاکسی، قطار هوایی، مترو، موتور سیکلت، اتوبوس و قایق موجود است، که هر کدام از آنها در شرایط مختلف کاربردهای فراوانی دارد.


0
(0) نظر
برچسب ها :
X